Yüz germe ameliyatı, yaşlanmayla birlikte yüz cildinde, yüz kemiklerinde ve yüzdeki mimik kaslarında meydana gelen deformasyonu ve oluşan sarkmaları ortadan kaldırmak amacıyla yapılan estetik ameliyat türüdür.

Yaşlanmayla birlikte kemiklerde özellikle çene kemiğinde meydana gelen erime, cildin bol gelmesine dolayısıyla sarkmasına sebep olmaktadır. Sigara kullanımı ve yüksek oranda güneş ışınlarına maruz kalınması da ciltteki kırışıkları derinleştiren ve kalıcı hale getiren etmenler arasında yer almaktadır.

Tüm yüz ve boyun derisindeki sarkma, kırışıklık ve yarıkların tedavisi amacıyla yapılan yüz germe ameliyatlarında öncelikli olarak cildin alt bölgesinde yer alan kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemi yapılır, daha sonraki aşamada ciltte birikmiş olan yağ fazlalıkları alınır. Ciltte biriken yağ fazlalıkları alındıktan sonra yüz germe ameliyatı esnasında açılmış olan kesiler kapatılır.

Yüz germe ameliyatları sonrasında ameliyat bölgesine hafif pansuman tedavisi uygulanır ve ameliyat tamamlanır .Ameliyatı yapılan hastaların bazıları ameliyat sonrasında hafif ağrı hissedebilir; ameliyat sonrasında hissedilen ağrılar çok düşük dozda ağrı kesiciler kullanılarak kontrol altına alınabilmektedir. Ameliyatları sonrasında yüzün dış etmenlerden etkilenmemesi için yüz, sargı vasıtası ile koruma altına alınır.

Yüz germe ameliyatları sonrasında yüzdeki dikişler en fazla 7 gün içerisinde tamamıyla ortadan kaybolmaktadır. Yüzde oluşan izler ve gerginlik hissi ise belirli bir süreç geçtikten sonra ortadan kaybolur.

Yüz germe ameliyatı, daha öncesinde bu ameliyatı geçiren hastalara da tekrar yapılabilmektedir. Yüz germe ameliyatlarından sonra yüzdeki yaşlanmanın devam edeceği bir gerçektir; bu sebeple ikinci kez yüz germe ameliyatları bazı hastalarda uygulanmaktadır.