Dolgu Nedir ?

Dolgu yöntemi son zamanlarda ülkemizde popülerlik kazanan estetik dışı uygulamalardan biridir. Yaşlanma, güneşin yıpratıcı etkisi, kimyasal maddeler vb maruz kalınan durumlar sonucu cildimizde kırışıklıklar ve deformasyonlar meydana gelmektedir.

 • Bu tür şikayetlerin giderilmesi için “dolgu malzemeleri” kullanılmaktadır. Pratik, ağrısız, kolay ve hızlı uygumalar olması nedeni ile de ayrıca tercih edilmektedirler. Dolgu malzemeleri çeşitli olmak ile birlikte en bilinen çeşitleri; geçici ve kalıcı dolgulardır.

Dolgu Nasıl Yapılır ?

Dolgu malzemeleri ile hastanın şikâyetçi olduğu bölgeye uygulama yapılır ve rahatsızlık veren durumlar giderilir. Dolgu malzemeleri sayıca fazla ve çeşitlidir. Genellikle vücutta bulunan maddelerden veya bu yapısal maddelerin yerine konabilen kimyasal maddelerden oluşmaktadırlar. Günümüzde ise en yaygın şekilde uygulanan dolgu maddesi hyaluronik asit’(HA) tir. Hyaluronik asit, insan vücudunda bulunan bir maddedir. Cildin dolgun, parlak ve gergin görünmesini sağlar.

Dolgu Ne Kadar Kalıcı ?

Kalıcılığı 6 – 12 ay arasında değişmek ile birlikte kişiden kişiye farklılık gösterir. Uygulama ve uygulanan malzeme güvenliği açısından tecrübeli bir plastik cerrah tercih edilmelidir.

Hyaluronik asit uygulamasının faydaları;

 1. Kırışıkları azaltır.
 2. Canlı ve gergin bir görünüm sağlar.
 3. İnsan vücudunda yer alan bir proteindir.
 4. Basit, pratik ve kontrollü ilerleyen bir uygulamadır.
 5. Yaşlanmayı geciktirir.
 6. Cildi nemlendirir.

Dolgu işleminin olası yan etkileri;

 1. Alerjik reaksiyon (nadir)

Göz Altı Işık Dolgusu

Hyalünarik asit içermektedir, bu sayede ışık dolgusu verildiği alana yayılarak içeriğindeki vitamin ve antioksidanlar sayesinde gözaltı morluklarına da iyi gelir.

Gözaltı ışık dolgusuyla, yanak ve göz altları arasındaki çöküklükler torbalanmalar düzeltilir ve daha dinç bir bakış elde edilir. Bu dolgunun uygulanması diğer dolgu uygulamalarına göre özellik gösterir. Dolgu, kemiğin hemen üzerindeki cilt altı dokusuna enjekte edilir, içeriğinde lokal anestezik olduğundan dolayı ağrı, acı oluşturmaz. İğnelerin morarma ve şişme yapması nedeniyle göz altı dolgusu kanülle yapılmalıdır. Kanülün ucu künt olduğu için morarma etkisini ortadan kaldırır. Uygulama sonucunda hemen farkedilir, 2 hafta sonra kontrolü yapılır. Kalıcılığı hastadan hastaya göre değişmekte olup ortalama 1,5 yıl kalıcılığı olduğu söylenebilir.

Göz Altı Işık Dolgusu

Şakak Dolgusu Nedir, Ne Kadar Kalıcıdır ?

Yaşlanmayla birlikte oluşan doku kayıpları dolgu ile tamamlanabilir. Alında, şakak bölgesinde doku kayıpları kaşı düşük gösterebilir. Şakak bölgesine doğru dolgu uygulaması yapılarak minimal kaş kalkması ve dinç bakışlar elde edebiliriz. Kalıcılığı ortalama 1 yıl kadardır.

Burun Dolgusu

Burun dolgusu, burnunun görüntüsünden memnun olmayan kişiler için geçici süre de olsa estetik olarak daha kabul edilebilir bir görünüme kavuşmalarına yardımcı olabilir.

Aşağıdaki videoda burun dolgusu işlemini görebilirsiniz;

 

Dolgu İşleminin Yan Etkileri Nelerdir ?

Dolgu maddesi olarak kullanılan “hyaluronik asit” derimizde bulunan doğal bir maddedir. Bu nedenle alerjik reaksiyonlara neden olmaz. İşlem sonrası hafif bir şişlik ve kızarık oluşabilir. Bazı yerlerde de 2-3 gün içinde geçen küçük morluklar oluşabilir.

 

Dolgular Hangi Bölgelere Uygulanır ?

 • Yanak ve elmacık kemiği
 • Orta yüz bölgesine
 • Burun kenarından aşağı inen çizgiler
 • Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
 • Dudak dolgunlaştırma
 • Gözaltı bölgesine
 • Çene bölgesine

 

Dolgu Maddesinin Kalıcılık Süresi Ne Kadardır ?

Dolgu maddesinin kalıcılığı hastaya ve kullanılan maddeye göre değişir. Kullanılan kalıcı olmayan, yarı kalıcı veya kalıcı dolgu maddelerine göre 6-12 ay ile 1-5 yıl aralığında kalıcılığı devam eder. Kişinin cilt yapısı, yaşı ve yaşam şekli kalıcılıkta önemlidir. Tekrarlanan uygulamalar ile kalıcılık süreleri uzatılabilir.

 

Estetik Cerrahi ile ilgili sorularınız var ise; iletişim formu üstünden PROF. DR. SERDAR NASIR’a sorularınızı iletebilirsiniz.